Organizacja wesela dla osób niepełnosprawnych

Zwykle niepełnosprawni nie chcą wchodzić w formalne związki, bojąc się, że sobie nie poradzą, lub odradzają im to bliscy. Ale to, że jest na wózku nie oznacza, że nie potrzebuje ciepła, miłości, partnerstwa.

Takie śluby to rzadkość i organizacja wesela dla osób niepełnosprawnych nie jest łatwym zadaniem. Musimy stworzyć osobom niepłnosprawnym takie same możliwości jak osobom zdrowym. Wymaga to znacznego wysiłku i większej uwagi, ponieważ trzeba pamiętać o wielu szczegółach, ktorych zwykle nie mamy. Więc spójrzmy na wszystkie szczegóły krok po kroku.

Kościół i ceremonia ślubna

Planując wesele dla osób niepełnosprawnych, nie możemy wybrać świątyni, w której do głównego wejścia prowadzą schody. Nawet dwa stopnie w takim przypadku mogą być wyzwaniem. Lepiej zdecydować się na kościół z płaskim wejściem, bo wchodzenie od strony zakrystii nie jest komfortowe. Młoda Para powinna podążać do ołtarza nawą główną, a nie bocznymi.
Jeśli chodzi o uroczyste wejście pary młodej do kościoła, to najlepej będzie jeżeli to ojciec panny młodej prowadzi wózek, a przy ołtarzu czeka jej ukochany.

Wybór Sali

Największymi problemami w tym zakresie są: zbyt wąskie drzwi oraz wejścia i korytarze, zbyt małe powierzchnie pomieszczeń sanitarno-higienicznych i brak uchwytów łazienkowych, schody i stopnie, niedostosowane windy lub ich brak. Bardzo duże znaczenie ma też wielkość sali oraz jej możliwości techniczne. Sala swą wielkością musi być dostosowana do liczby osób, ale biorąc pod uwagę fakt, że jedna osoba na wózku jest liczona jako dwie.
Coraz więcej miejsc jest dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, jednak – przy wyborze lokalu koniecznością wydaje się osobiste sprawdzenie szczegółów oferty.

Przygotowanie otoczenia

Podczas prygotowania do wesela dla osób niepełnosprawnych warto pamiętać o otoczeniu. Zagrożenie stanowią wszelkie dywaniki i dywany, czy przedmioty i meble uniemożliwiające swobodę manewrowanie wózkiem, dlatego powinny one zostać w miarę możliwości usunięte, bądź przestawione.
Wokół stołów liepej zostawić więc nieco więcej miejsca, by potem nie było niezręcznych sytuacji, że np. gdzieś w przejściu utknął wózek. Szczególnie ważna jest spora przestrzeń pomiędzy stołem prezydialnym a parkietem i wyjściem z sali do toalety.
Jeżeli chodzi o dekorowanie sali musimy również wziąć pod uwagę, że nie powinny znajdować się w niej niestabilne konstrukcje, które stoją na podłodze albo girlandy które utrudniają ruch ludzi na wózkach.

Kamerzysta i fotograf

Co może być ładniejsze od przeglądania zdjęć i filmu po ślubie, ponieważ „zdjęcia to wspomnienia, które dane jest nam trzymać w dłoniach”. I jeśli Młoda Para to osoby niepełnosprawne, które poruszają się na wózku, to nie znaczy, że ich zdjęcia weselne mogą być mniej udane.
Taka para po prostu potrzebuje więcej uwagi i kreatywności ze strony kamerzysty i fotografa. Trzeba znaleźć ludzi, którzy będą w stanie dostrzec wyjątkowość pary i dostosują się do ich potrzeb, którzy wkładą w prace jak najwięcej serca i poświęcenia.

Suknia ślubna

Dzień ślubu to wyjątkowy dzień i wygląd w tym dniu jest dla panny młodej bardzo ważny. Panna młoda, to panna młoda i nie ważne czy siedząca czy stojąca, a więc chce wyglądać pięknie i elegancko.
Suknia musi przede wszystkim pasować do właścicielki, zarówno do jej figury jak charakteru. Ale oprócz tego, musi być wygodna i nie przeszkadzać, bo wtedy narzeczona nie będzie się czuła komfortowa oraz nie będzie pewna siebie.Lepiej zamówić suknię na wymiar i dopasować ją do potrzeb panny młodej, by łatwiej mogła ją założyć w dniu ślubu.
Czarny wózek inwalidzki może nieco przyćmić sukienkę. Jeśli to możliwe, warto go pomalować na biało lub na inny jasny kolor, lub przyozdobić go, np. drobnymi kwiatkami, utrzymanymi w tonacji bukietu ślubnego.

Pierwszy taniec

Taniec na wózku to nie problem. Dla osób niepełnosprawnych taniec jest jedną z form aktywnej rehabilitacji, zabawy oraz integracji z otoczeniem, ale przede wszystkim przełamaniem barier własnej ograniczoności. Pierwszy taniec jest procesem duchowym. Jest to symbol nowej rodziny i początku wspólnego życia. Żeby ten moment minęł bez problemów, w procesie przygotowania musimy sprawdzić parkiet: czy wystarczy przestrzeni, czy nie będzie ślisko, itp.

Zabawy

Zabawa zawsze była bliska ludziom. Nie można sobie wyobrazić fajnej imprezy bez rozrywek. Aby ludzie z niepełnosprawnością mogli w pełni korzystać z możliwości, jakie daje im zabawa na weselu, trzeba pamiętać o tym, że impreza musi być odpowiednio dostosowana do ich potrzeb.  Wtedy oni również wezmą w niej udział.  Zespół weselny albo dj zawsze powinni zabawiać również w jakiś sposób osoby niepełnosprawne, a nie zostawiać ich przy stolikach i tylko puszczać muzykę.

Organizacja wesela dla osób niepełnosprawnych to wyzwanie, ponieważ musimy zrobić wszystko, żeby tacy ludzie zapomnieli o swojej niepełnosprawności.

Skontaktuj się z nami!