Organizacja eventów to zajęcie wymagające od event managera ogromnej odpowiedzialności, nienormowanych godzin pracy i oddania się projektom w 100%.
Od 1995 roku Portal CareerCast publikuje listę najbardziej stresujących zawodów na świecie. I niezmiennie zawód event managera ląduje w TOP TEN. A wedlug badania Forbesa w 2017 roku, event manager jest na 5 miejscu w rankingu, zaraz za służbami mundurowymi. Dla ludzi, którzy nie są zaznajomieni z tej branżej, taka statystyka może być niezrozumiałą. Ale duży stres powoduję się ilością zadań do kontroli.
Event manager bierze na swoje barki koordynację całego wydarzenia, które składa się z wielu elementów. I on musi umieć panować nad nimi i umiejętnie zarządzać. To trochę jak układanie dużych i nie zawsze pasujących do siebie klocków, które muszą zostać ustawione w odpowiednim miejscu i kolejności, żeby konstrukcja była stabilna i się nie zawaliła. Bo, wreszcie, to on jest odpowiedzialny za efekt końcowy całej imprezy.
Event manager musi mieć pełen ogląd całości przygotowywanego wydarzenia. Z tą wizją on rozdziela zadania i obowiązki między kolegami i podwykonawcami. Przy czym ważne jest, aby zdobyć posłuch zespołu i podwykonawców oraz stać się dla nich autorytetem.
Event manager musi się orientować nie tylko w branży, w jakiej działa klient, lecz także potrzebach potencjalnych uczestników organizowanego wydarzenia oraz swoich kolegów po fachu. Są to m.in. multimedia, scenografia, światło, dźwięk, catering. To pozwala skutecznie zarządzać i minimalizuje ryzyko. Do tego dochodzi orientacja w przepisach prawa, czyli umowy oraz kontrakty, ustawa o imprezach masowych, prawach autorskich, zasady BHP i przeciwpożarowe.
Oprócz tego, dobry event manager zawsze ma być o krok przed innymi, śledzić trendy, nowe technologie, branżę, a jednocześnie mieć otwarty umysł, aby nie bazować wyłącznie na gotowych rozwiązaniach, tylko ciągle tworzyć nowe i tym samym stawać się pionierem.
W tym artykule chcieliśmy pokazać, że należy unikać mylnego wyobrażenia o pracy eventowca wynikającego z patrzenia jedynie na efekty końcowe – trzeba widzieć cały proces tworzenia i wyzwań z tym związanych. Więc nie jest to łatwy zawód i nie każdy może sobie z nim poradzić.
Żeby pracować w eventach, trzeba być albo szalonym, albo to naprawdę kochać. Jak my 😉